Diş Beyazlatma

Her insanın diş rengi kişiye özeldir. Kullanılan ilaçların yan etkisi, yiyeceklerin diş yüzeyindeki kalıntıları, çay, kahve, kola gibi içeceklerin boyayıcı özellikleri sebebiyle dişlerimiz zamanla doğal beyazlığını kaybederek sararmaya başlar. Zamanla dişlerimiz doğal ışıltısını kaybederek sararir. Nedeni ne olursa olsun dişlerin daha beyaz ve estetik olması mümkündür.

 

  Beyazlatma işleminden önce, dişhekimi tarafindan dişler üzerindeki lekelerin çıkartılması, diş taşlarının temizlenmesi curuk dişler var ise bu islemden once restorasyonlar tamamlanmasi gerekir.

  Beyazlatma işlemi ev ve ofis tipi olmak üzere iki şekilde uygulanır:
Ev Tipi Beyazlatma (Home Bleaching):
Ağızdan alınan basit bir ölçü ile kişiye özel hazırlanan plastik ağızlıkların içerisine daha dusuk konsantrasyonda jeller konularak yapılan ve kişinin evde rahatlıkla uygulayabileceği bir beyazlatma işlemidir. Gunde 5-8 saat uygulayarak ortalama 5–7 günde istenilen beyazlatma sağlanabilmektedir.

 

  Ofis Tipi Beyazlatma:
Diş hekimi muayenehanesinde 1 saat içerisinde gerçekleştirilebilen, basit ve ağrısız bir işlemdir. Bu beyazlatma yönteminde yüksek konsantrasyonda beyazlatma ajanı kullanılmaktadır. Bu sayede çok hızlı bir şekilde çoğu zaman tek seansta dişlerin renginde açılma sağlanabilmektedir. Yüksek konsantrasyonda olmaları dişlere kesinlikle zarar vermez.

 

  İnatci vakalarda ofis tipi beyazlatma sonrasi ev tipi beyazlatmada uygulanabilmektedir. Ayrica klinigimizde lazer destekli beyazlatma tedaviside uygulanmaktadir.

 

  Dişlerin beyazlama derecesi öncelikle başlangıç renklerine bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Sarı tonlu dişler kolaylıkla 2-6 ton beyazlayabilirken; yeşil ya da gri tonundaki dişlerin beyazlaması daha zor olmaktadır. Beyazlatma işleminde kullanilan jeller bazen dişlerde geçici hassasiyetine sebep olabilir. Bu hassasiyet 1-3gün arasında tamamen gecmektedir.

  Beyazlatma işlemi sırasında çay-kahve-sigara gibi renklendirici gıdalardan uzak durulmalı, düzenli fırçalama ve bakım işlemleri itinalı bir şekilde uygulanmalıdır.