implant Tedavi

İmplant nedir?
İmplant, eksik olan dişlerin fonksiyon   ve  estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen yapay diş köküdür. Geleneksel kaplama, köprü  ve damak protezlerine göre çok daha güvenli fonksiyonel alternatif tedavi şeklidir.

İmplant uygulamasının avantajları  nelerdir?
  İmplant uygulaması  ile hastalarımıza  hareketli yerine sabit protez kullanma imkanı doğar.

Diş eksikliğinin olduğu bölgede,  boşluğun önündeki ve arkasındaki dişlerin kesilip küçültülmesi  ile o bölgeye  köprü yapılabilir. Bu işlem küçültülen sağlam dişlerin ömrünü  kısaltmaktadır. İmplant uygulaması sadece  diş eksikliğinin olduğu bölgeye yapıldığı  için komşu dişlere zarar vermez.

Eğer  implant takıp çıkarılabilen  bir proteze  destek olarak yerleştiriliyor ise protezin ağızda oynaması  engellenmiş olur.

İmplant kanser yapar mı?
  Hayır,   implant kanser   yapmaz. Çünkü   titanyum vücudun reaksiyon göstermediği bir  materyaldir.   Vücutta   kanseri tetikleyecek herhangi bir reaksiyon başlatmaz.

İmplant güvenli bir tedavi midir?
  İmplant güvenli bir tedavidir. Diş implantları dünya da yaklaşık
  45 yıldır uygulanmaktadır.   Ülkemizde ise 25 seneyi   aşkın bir süredir implant diş uygulamaları   başarı ile   yapılmaktadır.İmplant diş tedavilerinde başarı ortalaması %97 ile %99 arasında değişmektedir.

İmplantın tedavi süresi ne kadardır? Operasyon zor ve ağrılı bir işlem midir?
  Günümüzde  bir adet implant  işlemi sadece 10 dakika içinde yapılabilmektedir.   Diş  implantı  sayısı   ve kemik yapınıza  göre belirlenen operasyon süresi değişebilir.

İşlem esnasında ameliyat yapılacak bölge lokal anestezi yapılarak uyuşturulur. Tedavi esnasında  hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Diş implantını vücudum kabul eder mi?
  İmplantlar titanyumdan üretilmişlerdir.   Vücudun   normalde yabancı maddelere karşı    geliştirdiği iltihabi veya  alerjik reaksiyonlar  titanyum  için gerçekleşmez. Dolayısıyla vücudumuz titanyumdan üretilen implantı reddetmez.

Diş implantı uygulamasının aşamaları nelerdir?
  Diş çekildikten sonra  yara yerinin iyileşmesi beklenir ve 1-2 ay sonra implant uygulaması   gerçekleştirilir.  İmplantın  kemikle kaynaşması   için  implant yapıldıktan  sonra 3  ay beklemek gerekmektedir. Operasyondan bir hafta sonra  dikişler alınır ve gerekiyorsa düzenli kontroller yapılabilir.

Alt protezim tutmuyor. İmplant ile nasıl tedavi edilebilir?
  Alt çeneye  yapılacak 2 implant ile hareketli protezin tutuculuğu büyük oranda arttırılabilir.   Daha sonra hastaların istekleridoğrultusunda mevcut 2 implanta ek implantlar yapılarak sabit proteze geçilebilir.

Hiç dişim  yok. İmplant tedavisi  ile sabit protez yaptırabilir miyim?
  Evet yapılabilir. Alt ve üst çeneye toplam 12 veya 14 adet implant yaptırarak sabit proteze  sahip olabilirsiniz. Böylece eski doğal dişlere en yakın çiğneme rahatlığına ulaşılabilmektedir.

İmplant uygulamasından  sonra röntgen  veya MR  çekilebilir miyim?
  İmplant  uygulamasından  sonra kontrol  seanslarında  ve daha sonrasında röntgen ya da MR çekilmesinde herhangi bir sakınca yoktur.

İmplantların       uzun    ömürlü       olması    için       nelere dikkat edilmeli?
  İmplantları   kendi  doğal dişlerimiz  gibi fırçalamak,   implant çevresini  temiz tutmak ve sürekli   hekim  kontrolünde  olmak implant  destekli  dişlerin  uzun süreli  kullanılabilmesi  için  çok önemlidir.

İmplant çevresinin bakımı aynen doğal dişlerimizde olduğu gibi diş fırçaları ve dişlerinin aralarını temizleyen arayüz temizleyicileri ile gerçekleştirilmektedir.  Ağız gargaralarının  önerildiği şekilde kullanılması yardımcı olmaktadır. Fakat tek başına ağız gargarası  kullanmak ağız ve diş bakımı için yeterli değildir.